Owoce i warzywa w szkole

PROGRAM „OWOCE I WARZYWA W SZKOLE”

Agencja Rynku Rolnego

www.arr.gov.pl

PROGRAM DLA SZKÓŁ rok szkolny 2023/2024

„Program dla szkół to unijny projekt koordynowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który polega na dostarczaniu dzieciom owoców, warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych.

„Program dla szkół” skierowany jest do dzieci uczęszczających regularnie do szkół podstawowych,

1. dzieci klas I-V szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz klas I - II ogólnokształcących szkół baletowych.

Celem „Programu dla szkół” jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie na etapie,

na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz upowszechnianie zdrowej, zbilansowanej diety

i wzrost świadomości społecznej w tym zakresie wśród dzieci i rodziców.

Program ma również na celu propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące    o charakterze edukacyjnym realizowane przez szkoły podstawowe.

W ramach programu uczeń otrzymuje:

• PORCJĘ OWOCOWO-WARZYWNĄ – porcja składająca się z jednego produktu owocowego albo warzywnego (tj. jednego owocu albo jednego warzywa albo jednego soku owocowego)
  • PORCJĘ MLECZNĄ – porcja składająca się z jednego produktu mlecznego (tj. mleka albo przetworu mlecznego),

Owoce i warzywa oraz mleko i przetwory mleczne będą dostarczane do szkoły przez zatwierdzonych dostawców – podmioty, określone w art. 6 ust. 2 lit. c) - e) ppkt i) Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 288/2009 z dnia 7 kwietnia 2009 r., które uzyskały zatwierdzenie Dyrektora OT ARR do uczestnictwa w programie.

Za jakość dostarczanych produktów – owoców i warzyw odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca  - firma UZIMEX

Za jakość dostarczanych produktów – mleko i przetwory mleczne  odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca  - firma SEBEX

Szczegółowe informacje dotyczące Warunków uczestnictwa w „Programu dla szkół”  są umieszczone na stronie https://www.programdlaszkol.org/program/warunki-udzialu